• Skip to content
  • Go to Footer
Beauty Days | Enjoy 20% off the entire site. Enjoy now
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • Beauty Days Offer
  • New products
  • Skincare
  • Body and Hair
  • Make-up
  • Gifts
  • Offers
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Hyaluronic Acid serums, moisturisers and face creams

Hyaluronic Acid serums, moisturisers and face creams

(9)
Hydra-Essentiel Night Cream 50 ml Was price €51.00 Now price €40.80 Rated 4.7525 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel Night Cream Hydra-Essentiel Night Cream
Hydra-Essentiel Night Cream
50 ml
Was price €51.00
€51.00
Now price €40.80
€40.80
(€816.00/1L)

The night face cream that hydrates and plumps.

Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream SPF15 50 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 4.7868 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream SPF15 Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream SPF15
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream SPF15
50 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€768.00/1L)

The anti-UV, antioxidant moisturising day cream.

Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream 2 Sizes Was price €32.00 Now price €25.60 Rated 4.7261 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream
2 Sizes
From
Was price €32.00
€32.00
Now price €25.60
€25.60
(€853.33/1L)

The daytime face cream that hydrates and plumps.

Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream 50 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 4.74 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream
50 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€768.00/1L)

The daytime face cream that hydrates, in a light version.

Hydra-Essentiel [HA²] Rich Cream 50 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 4.2958 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Rich Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Rich Cream
50 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€768.00/1L)

The daytime face cream that moisturises and nourishes.

Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel 75 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 4.7297 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel
Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel
75 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€512.00/1L)

The daytime face gel that hydrates and mattifies.

Your Energizing Routine

FEW DAYS ONLY

Beauty Days: Enjoy 20% off all website*.

+ Spend €80* and receive your beauty gift composed of 4 miniature products. Enjoy now

Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion 75 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 2.9818 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion
Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion
75 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€512.00/1L)

The moisturising and softening daytime face emulsion.

V Shaping Facial Lift Serum 50 ml Was price €78.00 Now price €62.40 Rated 4.4 stars of 5
-20%
V Shaping Facial Lift Serum
V Shaping Facial Lift Serum
50 ml
Was price €78.00
€78.00
Now price €62.40
€62.40
(€1,248.00/1L)

Flawless contour sculpting serum

Hydra-Essentiel [HA²] Bi-Phase Serum 30 ml Was price €58.00 Now price €46.40 Rated 4.6604 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Bi-Phase Serum Hydra-Essentiel [HA²] Bi-Phase Serum
Hydra-Essentiel [HA²] Bi-Phase Serum
30 ml
Was price €58.00
€58.00
Now price €46.40
€46.40
(€1,546.67/1L)

Enriched with hyaluronic acid and saffron flower polyphenols, this serum intensely hydrates and balances skin.

You have viewed 9 of 9 products

Any questions?

Let our experts answer them

What is hyaluronic acid?

Hyaluronic acid is a humectant that occurs naturally in the skin and eyes, capable of retaining up to 1,000 times its weight in water. Clarins uses it across the Hydra-Essentiel range to rehydrate skin and maintain all-day hydration.

Is hyaluronic acid suitable for all skin types?

Yes, Clarins' hyaluronic acid products are formulated to support all skin types. The Hydra-Essentiel Bi-Phase Serum, for example, is developed for versatile use across all skin types.

Does Clarins offer a hyaluronic acid moisturiser for dry skin?

Yes, the Hydra-Essentiel Moisturiser is specifically tailored for normal to dry skin, aiming to provide a feeling of refreshment and hydration.

Why does skin need hyaluronic acid?

Why does skin need hyaluronic acid?

Filters

Sort by

Need help? Need help?

You cannot add this product to cart.