• Skip to content
  • Go to Footer
Beauty Days | Enjoy 20% off the entire site. Enjoy now
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • Beauty Days Offer
  • New products
  • Skincare
  • Body and Hair
  • Make-up
  • Gifts
  • Offers
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Skincare
  3. Skincare
  4. Day Creams

Hydration Creams

(16) Read more Read less

Explore our range of day care essentials for a hydrated, radiant complexion all day long. Complete your morning ritual with our Double Serum collection, our iconic anti-ageing serum blending 21 plant extracts.

A woman's face with features representing AI analysis of the skin to provide a skin diagnosis.

AI Skin Observer

Get your personalised skincare routine.

START FACE SCAN
24 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up unit Was price €154.00 Now price €123.20
-20%
24 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up 24 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up
24 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up
unit
Was price €154.00
€154.00
Now price €123.20
€123.20
1 unit

All of Clarins’ expertise in 24 iconic face, body and make-up products for a truly spectacular festive season. Worth €349.

12 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up unit Was price €99.00 Now price €79.20
-20%
12 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up 12 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up
12 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up
unit
Was price €99.00
€99.00
Now price €79.20
€79.20
1 unit

All of Clarins’ expertise in 12 iconic face, body and make-up products for a truly spectacular festive season. Worth €205.

Make-up Collection Set - Complexion, Lips and Eyes unit Was price €68.00 Now price €54.40
-20%
Make-up Collection Set - Complexion, Lips and Eyes Make-up Collection Set - Complexion, Lips and Eyes
Make-up Collection Set - Complexion, Lips and Eyes
unit
Was price €68.00
€68.00
Now price €54.40
€54.40
1 unit

Your make-up routine for a radiant complexion, glossy lips and intensified eyes.

Hydrating Care Essentials unit Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 4.75 stars of 5
-20%
Hydrating Care Essentials Hydrating Care Essentials
Hydrating Care Essentials
unit
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
1 unit

The moisturising skincare routine for nourished, plump skin.

Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream 2 Sizes Was price €32.00 Now price €25.60 Rated 4.7261 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream
2 Sizes
From
Was price €32.00
€32.00
Now price €25.60
€25.60
(€853.33/1L)

The daytime face cream that hydrates and plumps.

Your Energizing Routine

FEW DAYS ONLY

Beauty Days: Enjoy 20% off all website*.

+ Spend €80* and receive your beauty gift composed of 4 miniature products. Enjoy now

Niacinamide molecule on white background, known to help correct the first signs of ageing

Niacinamide

Targets your visible signs of ageing with brightening and hydrating benefits.

DISCOVER
Hydra-Essentiel [HA2] Silky Cream SPF15 50 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 4.7868 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA2] Silky Cream SPF15 Hydra-Essentiel [HA2] Silky Cream SPF15
Hydra-Essentiel [HA2] Silky Cream SPF15
50 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€768.00/1L)

The anti-UV, antioxidant moisturising day cream.

Hydra-Essentiel [HA2] Rich Cream 50 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 4.2958 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA2] Rich Cream
Hydra-Essentiel [HA2] Rich Cream
50 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€768.00/1L)

The daytime face cream that moisturises and nourishes.

Hydra-Essentiel [HA²] Bi-Phase Serum 30 ml Was price €58.00 Now price €46.40 Rated 4.6604 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Bi-Phase Serum Hydra-Essentiel [HA²] Bi-Phase Serum
Hydra-Essentiel [HA²] Bi-Phase Serum
30 ml
Was price €58.00
€58.00
Now price €46.40
€46.40
(€1,546.67/1L)

Enriched with hyaluronic acid and saffron flower polyphenols, this serum intensely hydrates and balances skin.

Face Care Set - Hydra-Essentiel with Hyaluronic Acid unit Was price €50.00 Now price €40.00
-20%
Face Care Set - Hydra-Essentiel with Hyaluronic Acid Face Care Set - Hydra-Essentiel with Hyaluronic Acid
Face Care Set - Hydra-Essentiel with Hyaluronic Acid
unit
Was price €50.00
€50.00
Now price €40.00
€40.00
1 unit

The complete skincare ritual to hydrate, intensely plump dehydrated skin and enhance the lips. Worth €74.

My Clarins RE-BOOST TINTED Hydra-Energizing Cream 50 ml Was price €31.00 Now price €24.80 Rated 4.4194 stars of 5
-20%
My Clarins RE-BOOST TINTED Hydra-Energizing Cream My Clarins RE-BOOST TINTED Hydra-Energizing Cream
My Clarins RE-BOOST TINTED Hydra-Energizing Cream
50 ml
Was price €31.00
€31.00
Now price €24.80
€24.80
(€496.00/1L)

The tinted cream for all skin types which hydrates, energises and evens out the complexion for an instantly healthy glow.

Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream 50 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 4.74 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream
50 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€768.00/1L)

The daytime face cream that hydrates, in a light version.

Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel 75 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 4.7297 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel
Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel
75 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€512.00/1L)

The daytime face gel that hydrates and mattifies.

My Clarins RE-BOOST Hydra-Energising Cream 50 ml Was price €31.00 Now price €24.80 Rated 4.84 stars of 5
-20%
My Clarins RE-BOOST Hydra-Energising Cream My Clarins RE-BOOST Hydra-Energising Cream
My Clarins RE-BOOST Hydra-Energising Cream
50 ml
Was price €31.00
€31.00
Now price €24.80
€24.80
(€496.00/1L)

The youthful skin cream that helps to wake up the skin and boost hydration and radiance.

Hydra-Essentiel [HA2] Emulsion 75 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 2.9818 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA2] Emulsion Hydra-Essentiel [HA2] Emulsion
Hydra-Essentiel [HA2] Emulsion
75 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€512.00/1L)

The moisturising and softening daytime face emulsion.

Hydra-Essentiel [HA2] Emulsion 75 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 2.9818 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA2] Emulsion Hydra-Essentiel [HA2] Emulsion
Hydra-Essentiel [HA2] Emulsion
75 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€512.00/1L)

The moisturising and softening daytime face emulsion.

Bright Plus Dark Spot-Targeting Moisturizing Gel Cream 50 ml Was price €73.00 Now price €58.40 Rated 3.4444 stars of 5
-20%
Bright Plus Dark Spot-Targeting Moisturizing Gel Cream Bright Plus Dark Spot-Targeting Moisturizing Gel Cream
Bright Plus Dark Spot-Targeting Moisturizing Gel Cream
50 ml
Was price €73.00
€73.00
Now price €58.40
€58.40
(€1,168.00/1L)

A lightweight gel cream that moisturises, matifies and helps to reduce the look of dark spots and dullness.

You have viewed 16 of 16 products

Any questions?

Let our experts answer them

Why should I use a day cream or face moisturiser?

A day cream helps protect your skin from environmental pollutants, reduces transepidermal water loss, and improves skin tone and texture. It acts as a barrier against stress, sun damage, and pollution that can cause premature ageing.

How often should I apply my day cream?

Most skin types benefit from moisturising twice daily, once in the morning with a day cream and once at night with a night cream. In cold or dry climates, you may need to apply more frequently if your skin feels tight.

Should I choose a day cream with SPF?

Yes, it is recommended to choose a day cream with SPF15 at least, and you should apply it even on cloudy days as sun damage can occur regardless of visible sunshine. Some face moisturisers also contain an Anti-Pollution Complex for added protection.

Does my skin type affect which moisturiser texture I should use?

Yes, oily skin types benefit from lightweight gel formulas, while dry skin types suit richer cream textures. In warmer months, a lighter moisturiser like Hydra-Essentiel Gel Cream or Extra-Firming Emulsion is generally sufficient, while cooler months may call for a richer formula.

Should I use a serum before my day cream?

Yes. A serum can be applied before your day cream as part of your skincare routine. Choose a Clarins serum based on your specific skincare concern like Double Serum or Hydra-Essentiel Bi-Phase Serum , then apply your day cream to moisturise and help maintain skin comfort throughout the day.

What is the difference between a day cream and a night cream?

A day cream is designed for use during the day and focuses on moisturising, comforting, and protecting the skin from daily environmental factors. A night cream is designed for the evening and supports the skin's overnight care routine.

Filters

Sort by

Need help? Need help?

You cannot add this product to cart.