Aloe barbadensis leaf juice,aloe barbadensis leaf juice powder
Part(s) used:
Leaf
Hydration
Organic farming
Clarins' sourcing
Mexico
The power of plants
Today widely cultivated in tropical regions, aloe vera can be dated back to the time of the ancient Egyptians. It is said that Cleopatra attributed the secret of her legendary beauty to the plant. Research carried out on the gel from the inner leaf has revealed the presence of softening, moisturising and regenerating compounds. Thanks to its high content of compound sugars (polysaccharides) which encourage water retention in the epidermis, organic aloe vera is used for its moisturising and soothing properties.
Skincare benefits of Aloe vera extract
In cosmetics, aloe vera extract is used for its moisturising and soothing properties.
Responsible sourcing
Protecting the soil and biodiversity is a longstanding commitment at Clarins. That’s why we have always given priority to plant-based active ingredients sourced from organic agriculture, grown using sustainable farming methods that respect nature and the health of the soil. For certain plants like aloe vera, we practice multi-sourcing meaning that we rely on both organic and non-organic extracts in order to ensure that the volume that we require for our products is met.
Find the benefits of it in...
Water Lip Stain 11 soft pink water Was price €28.00 Now price €22.40 Rated 3.7963 stars of 5
-20%
Try it on
Water Lip Stain
11 soft pink water
Was price €28.00
€28.00
Now price €22.40
€22.40
Matte, moisturising lip stain that delivers customisable, transfer-proof colour with a barely-there feel.
Eau des Jardins Uplifting Shower Gel 200 ml Was price €30.50 Now price €24.40 Rated 4.625 stars of 5
-20%
Eau des Jardins Uplifting Shower Gel
200 ml
Was price €30.50
€30.50
Now price €24.40
€24.40
(€122.00/1L)
A scented shower gel with the uplifting fragrance of Eau des Jardins essential oils.
Hydrating Toning Lotion 200 ml Was price €32.00 Now price €25.60 Rated 4.9796 stars of 5
-20%
Refillable
Hydrating Toning Lotion
200 ml
Was price €32.00
€32.00
Now price €25.60
€25.60
(€128.00/1L)
The toning lotion that moisturises, softens and helps to maintain the balance of normal to dry skin types.
Super Restorative Balm for Abdomen and Waist 200 ml Was price €76.00 Now price €60.80 Rated 4.4667 stars of 5
-20%
Super Restorative Balm for Abdomen and Waist
200 ml
Was price €76.00
€76.00
Now price €60.80
€60.80
(€304.00/1L)
The balm that sculpts and helps redefine areas prone to sagging, especially for women over 50.
Instant Concealer 02.5 Was price €33.00 Now price €26.40 Rated 4.6598 stars of 5
-20%
Try it on
Instant Concealer
02.5
Was price €33.00
€33.00
Now price €26.40
€26.40
(€1,760.00/1L)
Fatigue-fighting, smoothing and long-wearing concealer – a hydrating corrector that serves as perfection makeup for toned and blemished skin.