The shea tree grows on the savannahs of Africa where it is considered sacred. By tradition, women are the sole “guardians” of this magic tree which must not be cut down or damaged and it is they who gather the shea nuts which are transformed into shea butter and shea oil.
Skincare benefits of Shea butter
Shea butter, rich in fatty acids, is traditionally used to nourish and protect the skin.
Find the benefits of it in...
Joli Rouge Shine 742S joli rouge Was price €32.00 Now price €25.60 Rated 4.75 stars of 5
-20%
Refillable
Joli Rouge Shine
742S joli rouge
Was price €32.00
€32.00
Now price €25.60
€25.60
Colour and lip care combined. Glistening shine and a caring formula that melts into the lips.
Body-Smoothing Moisture Milk 400 ml Was price €46.00 Now price €36.80 Rated 4.7143 stars of 5
-20%
Body-Smoothing Moisture Milk
400 ml
Was price €46.00
€46.00
Now price €36.80
€36.80
(€92.00/1L)
Daily Moisture that lasts up to 48 hours.
Precious La Crème Age-Defying Moisturiser 50 ml Was price €400.00 Now price €320.00 Rated 4.3571 stars of 5
-20%
Precious La Crème Age-Defying Moisturiser
50 ml
Was price €400.00
€400.00
Now price €320.00
€320.00
(€6,400.00/1L)
The exceptional anti-ageing treatment that preserves your skin, for a younger appearance that lasts longer
Hydra-Essentiel Night Cream 50 ml Was price €51.00 Now price €40.80 Rated 4.7532 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel Night Cream
50 ml
Was price €51.00
€51.00
Now price €40.80
€40.80
(€816.00/1L)
The night face cream that hydrates and plumps.
Beauty Flash Balm 50 ml Was price €45.50 Now price €36.40 Rated 4.1661 stars of 5
-20%
Beauty Flash Balm
50 ml
Was price €45.50
€45.50
Now price €36.40
€36.40
(€728.00/1L)
A beauty-revealing product that instantly erases signs of fatigue and restores radiance to the complexion.