Zinc is a trace element that is naturally found in the human body, especially in the epidermis and it plays an essential role in several biological functions: it helps stimulate the body's immune defenses, protects from cellular ageing and maintains skin, nail and hair quality.
Skincare benefits of Zinc gluconate
Zinc gluconate is a pure molecule used in salt form so that it can be better assimilated by the skin. It helps reduce sebum production, control shine and promote balanced, matte skin.
Find the benefits of it in...
My Clarins PURE-RESET Resurfacing Blemish Serum 30 ml Was price €32.00 Now price €25.60 Rated 4.8333 stars of 5
-20%
My Clarins PURE-RESET Resurfacing Blemish Serum
30 ml
Was price €32.00
€32.00
Now price €25.60
€25.60
(€853.33/1L)
This fresh and light serum for youthful skin enriched with zinc and glycolic and salicylic acids contributes to an immediate new skin effect.
SOS Pure Face Mask 75 ml Was price €42.00 Now price €33.60 Rated 5 stars of 5
-20%
SOS Pure Face Mask
75 ml
Was price €42.00
€42.00
Now price €33.60
€33.60
(€448.00/1L)
Rebalancing clay mask with alpine willow herb extract.
ClarinsMen Exfoliating Cleanser 125 ml Was price €31.00 Now price €24.80 Rated 4.8333 stars of 5
-20%
ClarinsMen Exfoliating Cleanser
125 ml
Was price €31.00
€31.00
Now price €24.80
€24.80
(€198.40/1L)
2-in-1 Purifier
ClarinsMen Super Moisture Gel 50 ml Was price €43.00 Now price €34.40 Rated 4.6842 stars of 5
-20%
ClarinsMen Super Moisture Gel
50 ml
Was price €43.00
€43.00
Now price €34.40
€34.40
(€688.00/1L)
Extreme hydration and that fresh feeling.
Skin Illusion Full Coverage 110N Was price €46.00 Now price €36.80 Rated 4.2381 stars of 5
-20%
Try it on
Skin Illusion Full Coverage
110N
Was price €46.00
€46.00
Now price €36.80
€36.80
(€1,226.67/1L)
The high-coverage foundation that withstands the emotions of everyday life for a flawless make-up result.