Originating from Madagascar, the leaf of life is a fascinating plant - its leaves have the capacity to quickly produce new plants, symbolizing the regenerating power of life, and the plant itself appears green and fleshy even in conditions of extreme drought. Known as a “succulent” plant since it is full of sap, the leaf of life has adapted to hydric stress thanks to molecules which act like sponges to retain water inside the leaves. This action, similar to that of hyaluronic acid - the skin’s “sponge molecule” - served as an inspiration to Clarins Laboratories. They have demonstrated the capacity of organic leaf of life extract to encourage the synthesis of hyaluronic acid
Skincare benefits of Organic leaf of life extract
In cosmetics, organic leaf of life extract helps to protect skin from dehydration by boosting its systems of self-hydration.
Responsible sourcing
Protecting the soil and biodiversity is a longstanding commitment at Clarins. That’s why we have always given priority to plant-based active ingredients sourced from organic agriculture, grown using sustainable farming methods that respect nature and the health of the soil. Our leaf of life extract is organically-certified and obtained using a natural and environmentally-friendly extraction process. Because our commitment to responsible agriculture concerns both plants and the people who grow them, in 2015, Clarins set up a fair trade supply chain In Madagascar in partnership with Jardins du Monde. This programme takes concrete action through several Initiatives in support of local communities. These include the building of schools, community buildings and sanitary equipment that in turn, improve access to education, favourise social cohesion and improve hygiene.
Find the benefits of it in...
SOS Primer luminosity Was price €38.00 Now price €30.40 Rated 4.4307 stars of 5
-20%
SOS Primer
luminosity
Was price €38.00
€38.00
Now price €30.40
€30.40
(€1,013.33/1L)
The primer that instantly boosts skin radiance day after day and improves make-up hold.
Eau des Jardins Uplifting Body Lotion 200 ml Was price €43.00 Now price €34.40 Rated 4.5385 stars of 5
-20%
Eau des Jardins Uplifting Body Lotion
200 ml
Was price €43.00
€43.00
Now price €34.40
€34.40
(€172.00/1L)
A moisturising body lotion with the uplifting fragrance of Eau des Jardins essential oils.
Fix' Make Up 50 ml Was price €33.00 Now price €26.40 Rated 4.5667 stars of 5
-20%
Fix' Make Up
50 ml
Was price €33.00
€33.00
Now price €26.40
€26.40
(€528.00/1L)
This light facial mist ensures 24 hour make-up hold and more radiant skin day after day, in just one simple step.*Clinical study, 30 women
Eau Dynamisante Energizing Body Lotion 200 ml Was price €43.00 Now price €34.40 Rated 4.6033 stars of 5
-20%
Eau Dynamisante Energizing Body Lotion
200 ml
Was price €43.00
€43.00
Now price €34.40
€34.40
(€172.00/1L)
A moisturising body lotion with the invigorating fragrance of Eau Dynamisante essential oils.
Eau Ressourcante Body Cream 200 ml Was price €43.00 Now price €34.40 Rated 3.8769 stars of 5
-20%
Eau Ressourcante Body Cream
200 ml
Was price €43.00
€43.00
Now price €34.40
€34.40
(€172.00/1L)
A moisturising body cream with the soothing fragrance of Eau Ressourcante essential oils.