• Skip to content
  • Go to Footer
Beauty Days | Enjoy 20% off the entire site. Enjoy now
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • Beauty Days Offer
  • New products
  • Skincare
  • Body and Hair
  • Make-up
  • Gifts
  • Offers
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Skincare
  3. Skincare

Hydra-Essentiel skincare

(15) Read more Read less

Discover our full range of skincare essentials, from cleansing to daily hydration. Complete your routine with our Double Serum collection, our iconic anti-ageing serum blending 21 plant extracts. Explore also our night care range, our eye care collection, and our expert guides on skincare essentials for a complete tailored routine.

A woman's face with features representing AI analysis of the skin to provide a skin diagnosis.

AI Skin Observer

Get your personalised skincare routine.

START FACE SCAN
Face Care Set - Hydra-Essentiel with Hyaluronic Acid unit Was price €50.00 Now price €40.00
-20%
Face Care Set - Hydra-Essentiel with Hyaluronic Acid Face Care Set - Hydra-Essentiel with Hyaluronic Acid
Face Care Set - Hydra-Essentiel with Hyaluronic Acid
unit
Was price €50.00
€50.00
Now price €40.00
€40.00
1 unit

The complete skincare ritual to hydrate, intensely plump dehydrated skin and enhance the lips. Worth €74.

24 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up unit Was price €154.00 Now price €123.20
-20%
24 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up 24 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up
24 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up
unit
Was price €154.00
€154.00
Now price €123.20
€123.20
1 unit

All of Clarins’ expertise in 24 iconic face, body and make-up products for a truly spectacular festive season. Worth €349.

12 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up unit Was price €99.00 Now price €79.20
-20%
12 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up 12 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up
12 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up
unit
Was price €99.00
€99.00
Now price €79.20
€79.20
1 unit

All of Clarins’ expertise in 12 iconic face, body and make-up products for a truly spectacular festive season. Worth €205.

Hydrating Care Essentials unit Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 4.75 stars of 5
-20%
Hydrating Care Essentials Hydrating Care Essentials
Hydrating Care Essentials
unit
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
1 unit

The moisturising skincare routine for nourished, plump skin.

Hydra-Essentiel Moisture Replenishing Lip Balm 15 ml Was price €28.00 Now price €22.40 Rated 3.5263 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel Moisture Replenishing Lip Balm Hydra-Essentiel Moisture Replenishing Lip Balm
Hydra-Essentiel Moisture Replenishing Lip Balm
15 ml
Was price €28.00
€28.00
Now price €22.40
€22.40
(€1,493.33/1L)

The moisture replenishing and plumping lip balm, enriched with hyaluronic acid, which protects, moisturises and nourishes the lips.

Your Energizing Routine

FEW DAYS ONLY

Beauty Days: Enjoy 20% off all website*.

+ Spend €80* and receive your beauty gift composed of 4 miniature products. Enjoy now

Hyaluronic Acid molecule on white background, known to help preserve the skin's moisture reserves, which help protect against dehydration

Hyaluronic Acid

Contributes to reveal plumper skin thanks to its intense moisturising benefits.

DISCOVER
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream SPF15 50 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 4.7868 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream SPF15 Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream SPF15
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream SPF15
50 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€768.00/1L)

The anti-UV, antioxidant moisturising day cream.

Hydra-Essentiel Night Cream 50 ml Was price €51.00 Now price €40.80 Rated 4.7525 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel Night Cream Hydra-Essentiel Night Cream
Hydra-Essentiel Night Cream
50 ml
Was price €51.00
€51.00
Now price €40.80
€40.80
(€816.00/1L)

The night face cream that hydrates and plumps.

Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream 2 Sizes Was price €32.00 Now price €25.60 Rated 4.7261 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream
2 Sizes
From
Was price €32.00
€32.00
Now price €25.60
€25.60
(€853.33/1L)

The daytime face cream that hydrates and plumps.

Hydra-Essentiel [HA²] Rich Cream 50 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 4.2958 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Rich Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Rich Cream
50 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€768.00/1L)

The daytime face cream that moisturises and nourishes.

Hydra-Essentiel [HA²] Bi-Phase Serum 30 ml Was price €58.00 Now price €46.40 Rated 4.6604 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Bi-Phase Serum Hydra-Essentiel [HA²] Bi-Phase Serum
Hydra-Essentiel [HA²] Bi-Phase Serum
30 ml
Was price €58.00
€58.00
Now price €46.40
€46.40
(€1,546.67/1L)

Enriched with hyaluronic acid and saffron flower polyphenols, this serum intensely hydrates and balances skin.

Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream 50 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 4.74 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream
50 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€768.00/1L)

The daytime face cream that hydrates, in a light version.

Hydra-Essentiel [HA²] Cream-Mask 75 ml Was price €43.00 Now price €34.40 Rated 4.4706 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Cream-Mask Hydra-Essentiel [HA²] Cream-Mask
Hydra-Essentiel [HA²] Cream-Mask
75 ml
Was price €43.00
€43.00
Now price €34.40
€34.40
(€458.67/1L)

The mask enriched with hyaluronic acids and ceramides for intense hydration and a strengthened skin barrier.

Hydra-Essentiel [HA2] Emulsion 75 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 2.9818 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA2] Emulsion Hydra-Essentiel [HA2] Emulsion
Hydra-Essentiel [HA2] Emulsion
75 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€512.00/1L)

The moisturising and softening daytime face emulsion.

Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion 75 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 2.9818 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion
Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion
75 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€512.00/1L)

The moisturising and softening daytime face emulsion.

Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel 75 ml Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 4.7297 stars of 5
-20%
Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel
Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel
75 ml
Was price €48.00
€48.00
Now price €38.40
€38.40
(€512.00/1L)

The daytime face gel that hydrates and mattifies.

You have viewed 15 of 15 products

Choose the moisturiser made for your skin

Criteria

  • Concerns
  • Key benefits
  • Key ingredients
  • Available textures
My Clarins RE-BOOST hydra-energizing cream packshot, that helps to keep skin looking healthy
My Clarins
A cream-gel moisturiser with organic coconut water and alpenrose extract to hydrate, energize, and revive skin’s natural glow.
Discover
  • Dehydrated skin & dullness
  • Hydrates & energizes
  • Organic Coconut water & organic Alpen rose extract
  • Day: 1 texture Night: 1 texture
Hydra-Essentiel silky cream packshot, that helps nourishes and plumper the skin
Hydra-Essentiel
A hydrating skincare collection powered by Clarins’ Hyaluronic Power Complex with dual hyaluronic acid and organic Leaf of Life extract to visibly plump, smooth, comfort, and provide long-lasting hydration.
Discover
  • Dehydrated skin, fine lines & discomfort
  • Hydrates, nourishes & softens
  • Hyaluronic Power Complex
  • Day: 5 textures Night: 1 texture
Multi-Active Day Cream All Skin Types packshot, that helps target the first signs of aging
Multi-Active
An advanced anti-aging skincare collection engineered with a Skin Charger Complex of 2% niacinamide and organic sea holly bio-extract to visibly smooth fine lines, refine texture, and boost radiant, stress-resilient skin for busy lifestyles.
Discover
  • Lack of glow & fines lines
  • Glow, smoothes & refines
  • Niacinamide & organic Sea Holly extract
  • Day: 3 textures Night: 2 textures
Extra-Firming Day Cream All Skin Types packshot, thats help boost collagen reserves
Extra-Firming
A firming skincare collection that target the visible signs of collagen breakdown with [Collagen]3 Technology to visibly smooth wrinkles, firm, plump and define contours.
Discover
  • Declining firmness & skin sagging
  • Visibly firms & plumps
  • [Collagen]3 Technology
  • Day: 5 textures Night: 2 textures
Super Restorative Day Cream All Skin Types packshot, that helps replenish and visibly improve slackening
Super Restorative
An anti-aging skincare collection powered by Organic Harungana and Organic Gorse extracts to visibly replenish, lift, smooth wrinkles, improve skin density, and boost radiance for mature skin.
Discover
  • Wrinkles, dullness & skin sagging
  • Replenishes & visibly smoothes
  • Organic Harungana extract
  • Day: 2 textures Night: 2 textures
Nutri-Lumière Day Cream packshot, that helps restore vitality to mature skin that is dull and dry
Nutri-Lumière
A nutrient-rich anti-aging day moisturizer with horse chestnut flower extract and escin to intensely nourish, revitalize and restore luminosity.
Discover
  • Deep wrinkles & lack of vitality
  • Nourishes & restores vitality
  • Organic horse chestnut extract & escin
  • Day: 1 texture Night: 1 texture

Any questions?

Let our experts answer them

What is a good skincare routine?

A good skincare routine starts with cleansing and can include targeted products such as toner, exfoliator, mask, serum, face oil and moisturiser. In the morning, finish your routine with UV protection and adapt your products to your skin type and specific skincare needs.

What order should I apply my skincare products?

Applying your skincare products in the right order helps you build a simple and effective routine. At Clarins, a simple skincare routine can follow this order : 1. Cleanser
2. Toner
3. Face scrub and/or mask
4. Face Serum
5. Day or night cream
6. UV protection

How do I choose the right skincare products for my skin type?

Start by identifying your skin type and primary skincare concerns. Choose a gentle Clarins cleanser to remove impurities, a toner to refresh and prepare the skin, a targeted serum for specific concerns, and a day cream or face oil according to your hydration needs.

Do I need different products for my morning and evening routine?

Your morning and evening routines can share the same skincare essentials, but some products are designed specifically for daytime or nighttime use. In the morning, include UV protection, while your evening routine can focus on cleansing and targeted treatments followed by a night cream.

Can I use My Clarins with other Clarins products?

Adapt your skincare routine according to how your skin feels and your main concerns. Dry skin may benefit from richer, nourishing textures, while combination or oily skin may prefer lightweight formulas. Sensitive skin generally benefits from gentle, comforting products.

The Beauty Expert Guide provides expert skincare advice to help you understand your skin and build a routine suited to your needs.

Can I simplify my skincare routine?

Yes. You do not need to use every skincare product category every day. Start with the essentials: cleanser, serum, moisturiser or day cream, and UV protection in the morning.
Add toner, exfoliator, face mask, face oil or other targeted products when they address a specific skincare need.

Filters

Sort by

Need help? Need help?

You cannot add this product to cart.