• Skip to content
  • Go to Footer
Beauty Days | Enjoy 20% off the entire site. Enjoy now
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • Beauty Days Offer
  • New products
  • Skincare
  • Body and Hair
  • Make-up
  • Gifts
  • Offers
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
4 search results for
Eau Extraordinaire Revitalizing Shower Milk 200 ml Was price €30.50 Now price €24.40 Rated 4.1471 stars of 5
-20%
Eau Extraordinaire Revitalizing Shower Milk Eau Extraordinaire Revitalizing Shower Milk
Eau Extraordinaire Revitalizing Shower Milk
200 ml
Was price €30.50
€30.50
Now price €24.40
€24.40
(€122.00/1L)

Eau Extraordinaire shower milk with revitalising essential oils.

Velvet Cleansing Milk 3 Sizes Was price €32.00 Now price €25.60 Rated 4.8617 stars of 5
-20%
Refillable
Velvet Cleansing Milk
Velvet Cleansing Milk
3 Sizes
From
Was price €32.00
€32.00
Now price €25.60
€25.60
(€128.00/1L)

The silky milk that removes make-up, comforts the skin and helps to maintain its balance.

Body-Smoothing Moisture Milk 400 ml Was price €46.00 Now price €36.80 Rated 4.7143 stars of 5
-20%
Body-Smoothing Moisture Milk Body-Smoothing Moisture Milk
Body-Smoothing Moisture Milk
400 ml
Was price €46.00
€46.00
Now price €36.80
€36.80
(€92.00/1L)

Daily Moisture that lasts up to 48 hours.

Eau Ressourcante Shower Milk 200 ml Was price €30.50 Now price €24.40 Rated 4.5 stars of 5
-20%
Eau Ressourcante Shower Milk Eau Ressourcante Shower Milk
Eau Ressourcante Shower Milk
200 ml
Was price €30.50
€30.50
Now price €24.40
€24.40
(€122.00/1L)

A shower milk with the soothing fragrance of Eau Ressourcante essential oils.

You have viewed 4 of 4 products

Any questions?

Let our experts answer them

What is a good skincare routine?

A good skincare routine starts with cleansing and can include targeted products such as toner, exfoliator, mask, serum, face oil and moisturiser. In the morning, finish your routine with UV protection and adapt your products to your skin type and specific skincare needs.

What order should I apply my skincare products?

Applying your skincare products in the right order helps you build a simple and effective routine. At Clarins, a simple skincare routine can follow this order : 1. Cleanser
2. Toner
3. Face scrub and/or mask
4. Face Serum
5. Day or night cream
6. UV protection

How do I choose the right skincare products for my skin type?

Start by identifying your skin type and primary skincare concerns. Choose a gentle Clarins cleanser to remove impurities, a toner to refresh and prepare the skin, a targeted serum for specific concerns, and a day cream or face oil according to your hydration needs.

Do I need different products for my morning and evening routine?

Your morning and evening routines can share the same skincare essentials, but some products are designed specifically for daytime or nighttime use. In the morning, include UV protection, while your evening routine can focus on cleansing and targeted treatments followed by a night cream.

Can I use My Clarins with other Clarins products?

Adapt your skincare routine according to how your skin feels and your main concerns. Dry skin may benefit from richer, nourishing textures, while combination or oily skin may prefer lightweight formulas. Sensitive skin generally benefits from gentle, comforting products.

The Beauty Expert Guide provides expert skincare advice to help you understand your skin and build a routine suited to your needs.

Can I simplify my skincare routine?

Yes. You do not need to use every skincare product category every day. Start with the essentials: cleanser, serum, moisturiser or day cream, and UV protection in the morning.
Add toner, exfoliator, face mask, face oil or other targeted products when they address a specific skincare need.

Filters

Sort by

Need help? Need help?

You cannot add this product to cart.