• Skip to content
  • Go to Footer
Beauty Days | Enjoy 20% off the entire site. Enjoy now
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • Beauty Days Offer
  • New products
  • Skincare
  • Body and Hair
  • Make-up
  • Gifts
  • Offers
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Body and Hair
  3. Body

Body Care

(11)

Log-in to enjoy all your benefits online.

LOG-IN
Body Fit Active 2 Sizes Was price €56.00 Now price €44.80 Rated 4.5758 stars of 5

-20%

Body Fit Active Body Fit Active
Body Fit Active
2 Sizes

From

Was price €56.00

€56.00

Now price €44.80

€44.80
(€224.00/1L)

The first Clarins firming treatment with a cryo-active texture. Smooths, lifts & tones.

Tonic Oil-Balm 200 ml Was price €45.00 Now price €36.00 Rated 4.9137 stars of 5

-20%

Tonic Oil-Balm Tonic Oil-Balm
Tonic Oil-Balm
200 ml

Was price €45.00

€45.00

Now price €36.00

€36.00
(€180.00/1L)

The moisturising body balm with essential oils for toned skin.

Tonic Sugar Polisher 250 g Was price €46.00 Now price €36.80 Rated 4.8172 stars of 5

-20%

Tonic Sugar Polisher Tonic Sugar Polisher
Tonic Sugar Polisher
250 g

Was price €46.00

€46.00

Now price €36.80

€36.80
(€147.20/1kg)

The body scrub with essential oils to renew the skin.

Bust Beauty Firm-Lift Gel 50 ml Was price €55.00 Now price €44.00 Rated 4.5227 stars of 5

-20%

Bust Beauty Firm-Lift Gel Bust Beauty Firm-Lift Gel
Bust Beauty Firm-Lift Gel
50 ml

Was price €55.00

€55.00

Now price €44.00

€44.00
(€880.00/1L)

The complete expert lifting treatment that firms and plumps the bust.

24 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up unit Was price €154.00 Now price €123.20

-20%

24 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up 24 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up
24 Day Advent Calendar - Skincare and Make-up
unit

Was price €154.00

€154.00

Now price €123.20

€123.20
1 unit

All of Clarins’ expertise in 24 iconic face, body and make-up products for a truly spectacular festive season. Worth €349.

Your Energizing Routine

FEW DAYS ONLY

Beauty Days: Enjoy 20% off all website*.

+ Spend €80* and receive your beauty gift composed of 4 miniature products. Enjoy now

Super Restorative Balm For Abdomen and Waist 200 ml Was price €76.00 Now price €60.80 Rated 4.4667 stars of 5

-20%

Super Restorative Balm For Abdomen and Waist Super Restorative Balm For Abdomen and Waist
Super Restorative Balm For Abdomen and Waist
200 ml

Was price €76.00

€76.00

Now price €60.80

€60.80
(€304.00/1L)

The balm that sculpts and helps redefine areas prone to sagging, especially for women over 50.

Masvelt Advanced Body Shaping Cream 200 g Was price €56.00 Now price €44.80 Rated 4.6923 stars of 5

-20%

Masvelt Advanced Body Shaping Cream Masvelt Advanced Body Shaping Cream
Masvelt Advanced Body Shaping Cream
200 g

Was price €56.00

€56.00

Now price €44.80

€44.80
(€224.00/1kg)

The shaping cream that allows women under 50 to sculpt and redefine the contours of their body.

Body Firming Extra-Firming Cream 200 ml Was price €54.00 Now price €43.20 Rated 4.2414 stars of 5

-20%

Body Firming Extra-Firming Cream Body Firming Extra-Firming Cream
Body Firming Extra-Firming Cream
200 ml

Was price €54.00

€54.00

Now price €43.20

€43.20
(€216.00/1L)

The body cream that firms and sculpts in just one step.

Body Partner Stretch Mark Expert 175 ml Was price €56.00 Now price €44.80 Rated 4.5333 stars of 5

-20%

Body Partner Stretch Mark Expert Body Partner Stretch Mark Expert
Body Partner Stretch Mark Expert
175 ml

Was price €56.00

€56.00

Now price €44.80

€44.80
(€256.00/1L)

Stretch Mark Expert

Tonic Body Treatment Oil "Firming / Toning" 100 ml Was price €55.00 Now price €44.00 Rated 4.7948 stars of 5

-20%

Tonic Body Treatment Oil "Firming / Toning" Tonic Body Treatment Oil "Firming / Toning"
Tonic Body Treatment Oil "Firming / Toning"
100 ml

Was price €55.00

€55.00

Now price €44.00

€44.00
(€440.00/1L)

A firming body oil that tones and improves elasticity, ideal for stretch marks removal 100% Pure Plant Extracts

Contour Body Treatment Oil "Anti-Eau" 100 ml Was price €55.00 Now price €44.00 Rated 4.8214 stars of 5

-20%

Contour Body Treatment Oil "Anti-Eau" Contour Body Treatment Oil "Anti-Eau"
Contour Body Treatment Oil "Anti-Eau"
100 ml

Was price €55.00

€55.00

Now price €44.00

€44.00
(€440.00/1L)

Relax, Smooth and DetoxifyBody contouring with Essential Oils

You have viewed 11 of 11 products

Any questions?

Let our experts answer them

What body care products does Clarins offer?

Clarins offers a complete range of body care products, including body moisturisers, lotions, creams, scrubs, treatment oils, firming treatments, body-shaping products, shower products and hand care. The range is designed to address different body skin concerns, from dryness and dehydration to loss of firmness and uneven-looking skin.

What is the best Clarins body moisturiser for dry skin?

For dry or very dry body skin, Clarins offers rich moisturising formulas designed to help replenish moisture and leave skin feeling soft, smooth and comfortable. Moisture Rich Body Lotion is specifically formulated for intense hydration, while Body-Smoothing Moisture Milk provides daily moisture and leaves the skin feeling smoother.

Which Clarins products help firm and tone the body?

Clarins offers targeted firming and toning body care, including Body Fit Active, Body Firming Extra-Firming Cream, Tonic Oil-Balm and Tonic Body Treatment Oil. These formulas are designed to help improve the appearance of firmness, tone and body contours as part of a regular skincare routine.

Does Clarins have body care for cellulite-prone skin?

Clarins offers targeted body treatments for concerns associated with the appearance of cellulite and body contours. Its firming and body-shaping range includes products such as Body Fit Active, Masvelt Advanced Body Shaping Cream and Contour Body Treatment Oil. Regular application combined with massage can be incorporated into a body care routine focused on smoother-looking, firmer skin.

How do I choose the right Clarins body care product?

Start by identifying your main skin concern. For dry skin, choose a rich moisturiser or body lotion. For smoother-looking skin, add an exfoliating treatment . If firmness and body contours are your priority, explore Clarins' firming and body-shaping treatments. For a relaxing sensory routine, Clarins also offers body products and treatment fragrances with aromatic essential oils.

How can I build a complete Clarins body care routine?

For a complete routine, begin with a body cleanser in the shower, exfoliate regularly, apply a targeted body treatment according to your concern, and finish with a moisturiser. Clarins offers products for each step, making it possible to create a routine focused on hydration, smoothness, firmness or overall body care.

Filters

Sort by

Need help? Need help?

You cannot add this product to cart.