• Skip to content
  • Go to Footer
Beauty Days | Enjoy 20% off the entire site. Enjoy now
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • Beauty Days Offer
  • New products
  • Skincare
  • Body and Hair
  • Make-up
  • Gifts
  • Offers
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Body and Hair
  3. Body
  4. Body Moisturisers
  5. Body Care

Body Care

(7)
Super Restorative Balm For Abdomen and Waist 200 ml Was price €76.00 Now price €60.80 Rated 4.4667 stars of 5

-20%

Super Restorative Balm For Abdomen and Waist Super Restorative Balm For Abdomen and Waist
Super Restorative Balm For Abdomen and Waist
200 ml

Was price €76.00

€76.00

Now price €60.80

€60.80
(€304.00/1L)

The balm that sculpts and helps redefine areas prone to sagging, especially for women over 50.

Eau Ressourcante Body Cream 200 ml Was price €43.00 Now price €34.40 Rated 3.8769 stars of 5

-20%

Eau Ressourcante Body Cream Eau Ressourcante Body Cream
Eau Ressourcante Body Cream
200 ml

Was price €43.00

€43.00

Now price €34.40

€34.40
(€172.00/1L)

A moisturising body cream with the soothing fragrance of Eau Ressourcante essential oils.

Moisture Rich Body Lotion 2 Sizes Was price €47.00 Now price €37.60 Rated 4.7826 stars of 5

-20%

Moisture Rich Body Lotion
Moisture Rich Body Lotion
2 Sizes

From

Was price €47.00

€47.00

Now price €37.60

€37.60
(€188.00/1L)

The perfect moisturiser for intense hydration on even the driest skin.

Masvelt Advanced Body Shaping Cream 200 g Was price €56.00 Now price €44.80 Rated 4.6923 stars of 5

-20%

Masvelt Advanced Body Shaping Cream Masvelt Advanced Body Shaping Cream
Masvelt Advanced Body Shaping Cream
200 g

Was price €56.00

€56.00

Now price €44.80

€44.80
(€224.00/1kg)

The shaping cream that allows women under 50 to sculpt and redefine the contours of their body.

Moisturising Body Care Set unit Was price €48.00 Now price €38.40 Rated 5 stars of 5

-20%

Moisturising Body Care Set Moisturising Body Care Set
Moisturising Body Care Set
unit

Was price €48.00

€48.00

Now price €38.40

€38.40
1 unit

Your body care essentials for achieving baby-soft skin from exfoliating to moisturising.

Body Fit Active 2 Sizes Was price €56.00 Now price €44.80 Rated 4.5758 stars of 5

-20%

Body Fit Active Body Fit Active
Body Fit Active
2 Sizes

From

Was price €56.00

€56.00

Now price €44.80

€44.80
(€224.00/1L)

The first Clarins firming treatment with a cryo-active texture. Smooths, lifts & tones.

Your Energizing Routine

FEW DAYS ONLY

Beauty Days: Enjoy 20% off all website*.

+ Spend €80* and receive your beauty gift composed of 4 miniature products. Enjoy now

Moisture Rich Body Lotion 400 ml Was price €66.00 Now price €52.80 Rated 4.7826 stars of 5

-20%

Moisture Rich Body Lotion Moisture Rich Body Lotion
Moisture Rich Body Lotion
400 ml

Was price €66.00

€66.00

Now price €52.80

€52.80
(€132.00/1L)

The perfect moisturiser for intense hydration on even the driest skin.

You have viewed 7 of 7 products

Body Care : body moisturiser

Say goodbye to dry skin and tightness thanks to Clarins' wide range of hydrating body care products. There's a formula for every different skin type, for all of your beauty concerns. Eau Ressourçante Silky-Smooth Body Cream, for example, offers unparalleled hydration leaving you with a real sense of well-being. If you have a more targeted concern, select an age-control formula such as Renew Plus Body Serum which creates the radiance of young-looking skin whilst soothing tired legs.

Filters

Sort by

Need help? Need help?

You cannot add this product to cart.